Προγράμματα

Σχολικό Έτος 2017-2018

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

«Αυτοεκτίμηση και εξαρτήσεις»

Μέθοδος καταπολέμησης των ναρκωτικών και κατ΄ επέκταση των εξαρτήσεων είναι η πρόληψη. Στον πυρήνα αυτό ετοιμάστηκε το εκπαιδευτικό υλικό "ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ" το οποίο στοχεύει στην ενδυνάμωση των μαθητών ψυχολογικά. Με βιωματικές ασκήσεις εμψύχωσης ομάδας και παιδαγωγικά παιχνίδια γίνεται μια προσπάθεια ευρύτερης κοινωνικοποίησης, ισχυροποίηση της αυτοπεποίθησης και ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης των μαθητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Υπεύθυνος προγράμματος: κ. Παναγιώτης Χρονόπουλος (Μαθηματικός).

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Θεατρικό έργο του Νιλ Σάιμον, "Οι ηλίθιοι"»

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας κάθε Παρασκευή 13:20 έως 14:20 δοκιμάζουν το ταλέντο τους στην υποκριτική, τη μουσική, τη σκηνοθεσία και σκηνογραφία για το θεατρικό έργο του Νιλ Σάιμον, "Οι ηλίθιοι".

Υπεύθυνες προγράμματος: κ.κ. Σοφία Καμπύλη και Μαρία Πούλου (Φιλόλογοι).

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Ο Ζητιάνος και η χρυσή κλειδαρότρυπα»

Παρακολούθηση μουσικού θεατρικού έργου «Βαστιανός και Βαστιανή»

Θεατρική παράσταση «Οι Ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από τη θεατρική μας ομάδα

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Μουσείο στο Σχολείο μας»

Θα ζωγραφίσουμε - αναπαραγάγουμε έργα μεγάλων ζωγράφων. Τα έργα αυτά ιδωμένα μέσα από τα μάτια των μαθητών θα αναρτηθούν και θα στολίσουν την είσοδο του σχολείου μας, σαν μία μόνιμη έκθεση.

Υπεύθυνες προγράμματος: κ.κ. Σοφία Τσιάμη (Καλλιτεχνικών), Καμπύλη Σοφία και Γαβαλά Ειρήνη (Φιλόλογοι).

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Μύκονο και τη Δήλο

Εγκαίνια Έκθεσης Ζωγραφικής των μαθητών μας

«Οίνου Ένωση»

Υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας ένα ακόμα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Οίνου Ένωση». Οι μαθητές μέσα από ένα προιόν -το κρασί- θα προσπαθήσουν να αναδείξουν τη χώρα τους πολιτιστικά. Επίσης μέσα από ένα γεωγραφικό οδοιπορικό στις χώρες της Ευρώπης θα προσπαθήσουμε να δούμε το ταξίδι του «οίνου» μέσα στο χρόνο και στο συγκεκριμένο χώρο.

Το πρόγραμμα θα δώσει τη δυνατότητα στα παιδιά να γνωρίσουν το θεσμό της ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ και θα συγκαλέσουν ακόμα και ένα ΕUROGROUP προκειμένου να αποκτήσουν την εμπειρία της ευρωπαϊκής πολυμορφίας. Τέλος μέσω του προγράμματος θα αναδείξουμε πολιτιστικά την Αθήνα-Ελλάδα στην Ευρώπη.

Υπεύθυνες προγράμματος: κ.κ. Ελένη Νασιάκου (Φυσ. Αγωγής), Γιώτα Σωτηρέλη (Οικ. Οικονομίας) και Μαρία Γεωργιάδου (Φιλόλογος).

Γνωριμία με τα παράγωγα του σταφυλιού

Χριστουγεννιάτικη γιορτή από τα παιδιά του προγράμματος και τη χορωδία

Σεμινάριο με θέμα: «Μύθοι & Αλήθειες για το Κρασί»

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Κώστα Λαζαρίδη «Οινότρια Γη»

Επίσκεψη στην Παλαιά Βουλή και στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας

Συνεργασία με το Ελληνικό Γραφείο του Ευρωκοινοβουλίου στην Αθήνα

Κατασκευή μπουκαλιών με την τεχνική «ντεκουπάζ»

Συμμετοχή στο 6ο Φεστιβάλ «Νεολαία εν.....δράσει»

Τελευταία παράσταση του προγράμματος

Η ομάδα «Οίνου Ένωση» στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας

Μουσικό Αφιέρωμα

«Μουσικό αφιέρωμα στον ποιητή Νίκο Γκάτσο»

Η χορωδία του 2ου Γυμνασίου Γαλατσίου σε συνεργασία με τη χορωδία του 1ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδέλφειας θα μελετήσει και θα ερμηνεύσει μελοποιημένα ποιήματα του Νίκου Γκάτσου.

Υπεύθυνες αφιερώματος: κ.κ. Έφη Παπαδιάδη και Τζίνα Παπαδιάδη (Καθηγήτριες Μουσικής).

Συμμετοχή στο 6ο Φεστιβάλ «Νεολαία εν.....δράσει»

Συμμετοχή στη βράβευση του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της «Δράσης»

Συμμετοχή στη Μουσικοποιητική Bραδιά

Συμμετοχή στη δράση της ΕΕΔΥΕ «Μια εικόνα, τρία ερωτήματα»