Προγράμματα

Σχολικό Έτος 2016-2017

Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας

«Οι δρόμοι μετά το Γυμνάσιο»

Με θέμα "Οι δρόμοι μετά το Γυμνάσιο" υλοποιείται στο σχολείο μας Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας. Ενταγμένο στη θεματολογία: Προσωπική Ανάπτυξη - Εκπαιδευτική Συμβουλευτική - Εκπαιδευτικός Προσανατολισμός, προσεγγίζει τα ουσιώδη κεφάλαια της αυτογνωσίας, της πληροφόρησης και της μετάβασης στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.

Η ομάδα του προγράμματος έχει τον πρώτο λόγο σε κάθε διδακτική επίσκεψη που πραγματοποιεί η τρίτη τάξη σε χώρους εξωσχολικούς. Επίσης πρωτοστατεί όταν έχουμε επισκέπτες στο σχολείο για εκπαιδευτικά θέματα.

Το πρόγραμμα υλοποιείται κάθε Παρασκευή (13:25 έως 14:45) και το παρακολουθούν εικοσιπέντε μαθητές της τρίτης τάξης.

Υπεύθυνη προγράμματος: κ. Δεουδέ Αναστασία (καθηγήτρια Τεχνολογίας, Γεωπόνος).

Συμμετοχή στο 5ο Φεστιβάλ "Νεολαία εν ..δράσει" με το δρώμενο: «Στο Σχολείο»

Συμμετοχή στην Ημερίδα Αγωγής Σταδιοδρομίας με το δρώμενο «Στο Γυμνάσιο»

Διδακτική επίσκεψη στο 1ο & 2ο ΕΠΑΛ Γαλατσίου

Διδακτική επίσκεψη στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Αφιέρωμα στην Επτανησιακή & Αθηναϊκή καντάδα»

Τη φετινή σχολική χρονιά υλοποιούμε στο σχολείο μας το Πολιτιστικό Πρόγραμμα: "Αφιέρωμα στην Επτανησιακή και Αθηναϊκή καντάδα". Μέσα από το πρόγραμμα επιδιώκεται να γνωρίσουν και να αγαπήσουν οι μαθητές μας την καντάδα, ως ένα ξεχωριστό είδος της παραδοσιακής μας μουσικής και να τη μεταφέρουν στη σύγχρονη εποχή ως συνέχεια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Κατά την εκπόνηση του προγράμματος, μελετάμε τις καντάδες, τις τραγουδάμε και μέσα από τη δουλειά της χορωδίας θα νοιώθουμε τη χαρά της συνεργασίας.

Το πρόγραμμα υλοποιείται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και μετέχουν μαθητές και μαθήτριες και των τριών τάξεων.

Υπεύθυνοι προγράμματος: κ. Παπαδιάδη Ευσταθία (καθηγήτρια Μουσικής) & κ. Σωτηρέλη Παναγιώτα (καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας).

Σε συνεργασία με τη χορωδία του 1ου Γυμνασίου Νέας Φιλαδέλφειας παρουσιάσαμε το κοινό πρόγραμμά μας σε γονείς και μαθητές στο Γαλάτσι και στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Παρουσίαση στο «Παγκόσμιο Πολιτιστικό Ίδρυμα Ελλήνων Διασποράς»

Παρουσίαση προγράμματος στη σχολική κοινότητα

Συμμετοχή της χορωδιάς μας στη «Μουσικοποιητική συνάντηση»

Συμμετοχή στο 5ο Φεστιβάλ "Νεολαία εν ..δράσει"

Πολιτιστικό Πρόγραμμα

«Αλχημείες σε φόντο γαλάζιο»

Το πολιτιστικό πρόγραμμα που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας με τίτλο "Αλχημείες σε φόντο γαλάζιο" έχει ως βασική αναφορά τον πεζογράφο μας Ανδρέα Καρκαβίτσα και το έργο του "Λόγια της πλώρης".

Η θάλασσα αποτέλεσε το επίκεντρο του όλου σχεδιασμού του προγράμματος. Η θάλασσα που άλλοτε ήρεμη, άλλοτε φουρτουνιασμένη, άλλοτε χαμογελαστή και άλλοτε άγρια αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του ελληνικού χώρου και του Έλληνα ναυτικού από την αρχαιότητα ως σήμερα.

Στο πρόγραμμα παίρνουν μέρος τριάντα ένα παιδιά και από τις τρεις τάξεις του σχολείου και πραγματοποιείται κάθε Παρασκευή.

Υπεύθυνες του προγράμματος οι καθηγήτριες κ. Νασιάκου Ελένη (Φυσικής Αγωγής) η οποία ανέλαβε το βιωματικό κομμάτι (χοροί, δραματοποίηση, κατασκευές αθλητικές συναντήσεις) και κ. Γεωργιάδου Μαρία (φιλόλογος) η οποία ανέλαβε το λογοτεχνικό εργαστήρι, την προσέγγιση δηλαδή από λογοτεχνικής άποψης του έργου του μεγάλου μας πεζογράφου.

«Αλχημείες σε φόντο γαλάζιο» η τελευταία παράσταση...

Ποίηση & κατασκευές σε φόντο γαλάζιο στη «Μουσικοποιητική συνάντηση»

Συμμετοχή στο 5ο Φεστιβάλ "Νεολαία εν ..δράσει"

Συμμετοχή σε αθλητική συνάντηση