Δραστηριότητες

Σχολικό Έτος 2002 - 2003
Αφιέρωμα στην Ξενητειά
Θεατρική παράσταση "Ο Αμερικάνος"
του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: Καραμπέτσου Ισμήνη (ΠΕ08), Βλαχάκη Αγγελική (ΠΕ02)
        Συμμετέχοντες Μαθητές: 50 από διαφορετικές τάξεις και τμήματα.
        Συντονιστής Προγράμματος: Πολίτης Νικόλαος (ΠΕ04)

Η επιλογή του προγράμματος έγινε με γνώμονα την προσέγγιση από τα παιδιά των κοινωνικών προβλημάτων άλλοτε και σήμερα. Μέσα από το θέμα, τα παιδιά της θεατρικής ομάδας αλλά και όλου του σχολείου, ήρθαν σε επαφή με λογοτεχνικά κείμενα, έμμετρα και πεζά μουσικά ακούσματα και χορευτικά δρώμενα. Επίσης  γνώρισαν ένα κομμάτι της κοινωνικής ιστορίας του τόπου μας από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα καθώς και τα αίτια που οδήγησαν τον Έλληνα στον αποικισμό και τη μετανάστευση.

.

Οι μαθητές εκτός από τη λήψη και την προσφορά πολιτισμού, γνώρισαν τη χαρά της δημιουργίας και έναν άλλο τρόπο συνεύρεσης και ομαδικής συνεργασίας.

Εκδρομή της Περιβαλλοντικής Ομάδας
και της Γ' τάξης στην Αίγινα