Εργαστήριο Τεχνολογίας

Κατασκευές μαθητών

Σχολικό έτος 2018-2019

Τμήμα Β1 Ομάδα Α

Επίσκεψη σε κήπους με εσπεριδοειδή. Παραγωγή χυμού στο εργαστήριο. Βιωματική άσκηση στις δραστηριότητες του πρωτογενούς και του δευτερογενους τομέα παραγωγής.

Τμήμα Β1 Ομάδα Β

Επίσκεψη σε Ιατρικό Κέντρο στο Γαλάτσι.

Τμήμα Β2

Κατασκευή κούκλας. Οι μαθητές έπαιξαν κουκλοθέατρο με θέμα την λεκτική ενδοσχολική βία, στους συμμαθητές τους. Τα κείμενα ήταν της Αναστασίας Δεουδέ, τα σκηνικά και η σκηνοθεσία των μαθητών.

Τμήμα Β3 Ομάδα Α και Β4

Εργοστάσιο σοκολάτας.

Τμήμα Β3 Ομάδα Β

Παρασκευή σαπουνιού

Τάξη Β - Γραμμή παραγωγής

Βιωματική άσκηση στη γραμμή παραγωγής.

Ατομικά έργα 2018-2019

Τα ατομικά έργα κατασκευάζονται στο εργαστήριο Τεχνολογίας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Τεχνολογίας. Επίσης στο εργαστήριο γράφεται εν πολλοίς η θεωρητική μελέτη. Και πάντα τα έργα εκτίθενται και αξιολογούνται από τους ίδιους τους μαθητές.

Ευχές για το 2019

Το εργαστήριο Τεχνολογίας του σχολείου μας, εύχεται ένα χαρούμενο και δημιουργικό χρόνο. Υγεία σε όλους.

Έκθεση έργων

Όπως κάθε χρόνο έτσι κι εφέτος οι μαθητές της πρώτης και της δευτέρας τάξης του σχολείου μας αξιολόγησαν την ετήσια προσπάθειά τους στο μάθημα της Τεχνολογίας, εκθέτοντας τα έργα τους στο χώρο του εργαστηρίου.

Ατομικά έργα (πρώτη τάξη) και ομαδικά (δευτέρα), πραγματοποιούνται στο σχολείο. Τα υλικά είναι στην πλειοψηφία ανακυκλωμένα και οι θεωρητικές εργασίες γράφονται στο σχολείο από βιβλιογραφία που υπάρχει στη βιβλιοθήκη του εργαστηρίου της Τεχνολογίας.

Ομαδικά έργα

Εργοστάσιο καλλυντικών, ηλεκτρονικών, σνακς και σοκολάτας ήταν οι επιλογές των μαθητών μας. Και όταν από στελέχη έγιναν εργάτες, κατασκεύασαν ομαδικά από ανακυκλωμένα υλικά τις μακέτες.

Ατομικά έργα

Μερικά από τα ατομικά έργα της πρώτης Γυμνασίου που κατασκευάστηκαν από τους μαθητές μας στο εργαστήριο της Τεχνολογίας. Να σημειωθεί ότι όλο το έργο από τη σχεδίαση του μέχρι τη συγγραφή της θεωρητικής μελέτης, πραγματοποιείται στο χώρο του εργαστηρίου.

Στο εργαστήριο Τεχνολογίας και παράλληλα με τη θεωρητική μελέτη της γραμμής παραγωγής βιομηχανικού προϊόντος, το Β1 τμήμα παρασκεύασε καραμέλα με την καθηγήτρια Τεχνολογίας Αναστασία Δεουδέ.

Μαθητές της Πρώτης Τάξης του σχολείου μας ενώ εργάζονται για την υλοποίηση του δεύτερου ατομικού τους έργου στον τεχνολογικό τομέα "Ενέργεια - Ισχύς".

Μαθητές της Δευτέρας Τάξης του σχολείου μας ενώ πραγματοποιούν καθήκοντα Διευθυντού Δημοσίων Σχέσεων και δεξιώνονται εμπορικούς αντιπροσώπους με ελαφρύ γεύμα βιολογικών προϊόντων. Τα παραπάνω πραγματοποιούνται στα πλαίσια της υλοποίησης του εργαστηρίου Τεχνολογίας και ειδικότερα στην "οργάνωση και διοίκηση παραγωγικής μονάδας- υλοποίση καθηκόντων στελεχών επιχείρησης".

Μερικά από τα ατομικά έργα των μαθητών μας στα
πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας

Δείγματα εργασιών των μαθητών μας της Β' Τάξης

Μερικά από τα ατομικά έργα που παρουσίασαν οι μαθητές της Α' Τάξης του