Καλλιτεχνικά

Έκθεση έργων ζωγραφικής των μαθητών και μαθητριών μας

24 Μαΐου 2022

Με το κλείσιμο της φετινής σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκε έκθεση ζωγραφικής με δημιουργίες εικαστικών έργων των μαθητών και μαθητριών μας. Τα παιδιά μας συμμετείχαν δημιουργικά στο μάθημα των Καλλιτεχνικών με καθηγήτρια την Θάλεια Τσερκέζη μελετώντας την εικαστική γλώσσα και τις βασικές της αρχές, τα στοιχεία της οργάνωσης, της σύνθεσης, τα μορφικά στοιχεία. Δηλαδή εκείνα τα στοιχεία που με τη συμβολή τους δίνουν ορατή μορφή, υλική υπόσταση, στο εικαστικό έργο. (Σημεία, γραμμές, επίπεδα-σχήματα, χρώματα, φως και σκιά, όγκος, χώρος, υφή)

Δημιούργησαν συνθέσεις βασισμένες στο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο, εμπνεόμενα από έργα καλλιτεχνών, παρατηρώντας συνθέσεις που στήθηκαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας αλλά και έξω από αυτή παρατηρώντας το φυσικό ή αστικό περιβάλλον. Προβληματίστηκαν, παρακινήθηκαν να διερευνήσουν το θέμα τους, να πειραματιστούν με διαφορετικά υλικά, να σχεδιάσουν, να αναλύσουν και τέλος να συνθέσουν αναπαραστατικά ή αφαιρετικά τα δικά τους έργα. Χρησιμοποίησαν διαφορετικές τεχνικές και διαφορετικά υλικά (μολύβια, ξυλομπογιές, μαρκαδόρους, λαδοπαστέλ, τέμπερες, κολάζ).

Οι μικροί μας δημιουργοί συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό στην διαδικασία διοργάνωσης της έκθεσης με την παρουσίαση των εξαιρετικών τους έργων.

«Ναι στην ισότητα των φύλων - Όχι στα στερεότυπα»
Δράση των μαθητών μας για την ισότητα των δύο φύλων

«Ποιητικές Δημιουργίες»

Διδάσκω στα παιδιά το μάθημα των Καλλιτεχνικών. Η εργασία όμως αυτή αφορά την ποίηση. Κι αυτό διότι πιστεύω ότι όλες οι τέχνες συναντιούνται κάπου. Οι λέξεις που γίνονται εικόνες, οι εικόνες που γίνονται λέξεις. Ζήσαμε μια εμπειρία με τους μαθητές: Τη δημιουργία ενός ποιήματος. Τους έδωσα μία βάση, έννοιες πάνω στις οποίες μπορούσαν να βασιστούν, όπως:

Ένα όνομα που να σας αρέσει - Ένα συναίσθημα
Μία δραστηριότητα - Κάτι που κρύβει ένα μυστήριο
Ένα μεταφορικό μέσο - Κάτι που πετάει στον ουρανό
Μία καιρική συνθήκη - Ο άνθρωπος - Η φύση

Σε αυτές τις έννοιες ο καθένας έδωσε τη δική του εκδοχή και χρησιμοποιώντας όλα τα στοιχεία ή κάποια από αυτά δημιούργησαν το ποίημά τους. Το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο. Οι μελλοντικοί ποιητές, οι μελλοντικοί δημιουργοί είναι εδώ, ανάμεσά τους. Αρκεί που έγινε η αρχή.

Τσιάμη Σοφία

1ο Βραβείο Κόμικ στο Διαγωνισμό
«3η Διασχολική Σκιτσοφρένεια» των εκπαιδευτηρίων Ζηρίδη
στο έργο του μαθητή μας της Α' Γυμνασίου, Δάμε Σωτήρη

Συμμετοχή στο διαγωνισμό κόμικ
«Comicstrip Competition»
του Συμβουλίου της Ευρώπης

Συμμετοχή στη δράση «Δημιουργώ»
του ΥΠΕΠΘ ενάντια στη βία

Συμμετοχή στο διαγωνισμό κόμικ «Διασχολική Σκιτσοφρένεια»
των εκπαιδευτηρίων Ζηρίδη

Χριστουγεννιάτικες κάρτες και αφίσες
Δεκέμβριος 2014
Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου μας
εκτυπώθηκαν σε ημερολόγια 2015, Χριστουγεννιάτικες κάρτες και αφίσες.