Γεωγραφία

«Γνωρίζω την Ελλάδα»

Το σχολικό έτος 2022-2023 οι μαθητές της Β' Τάξης στο μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας παρουσίασαν όλους τους πρώην νομούς και νυν περιφέρειες της Ελλάδας. Μας ξενάγησαν και μας μετέδωσαν τις πιο σημαντικές πληροφορίες για κάθε νομό (έκταση, πληθυσμό, πρωτεύουσα, κλίμα, μορφολογία εδάφους, ασχολίες κατοίκων, τοπική κουζίνα και αξιοθέατα).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Π. Σωτηρέλη ΠΕ80

«Γνωρίζω την Ευρώπη»

Το σχολικό έτος 2021-2022 οι μαθητές του Β3 στο μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας παρουσίασαν όλες τις χώρες της Ευρώπης. Το ταξίδι στην Ευρώπη ήταν το εφαλτήριο για αναζήτηση, εξερεύνηση και μετάδοση γνώσεων από τους ίδιους τους μαθητές.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Π. Σωτηρέλη ΠΕ80

Ταξιδεύοντας στις χώρες της Ευρώπης…

Το σχολικό έτος 2020-2021 είχε πολλές δυσκολίες λόγω της πανδημίας του COVID-19 και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, παρ' όλα αυτά στο μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας, οι μαθητές της Β΄ τάξης Γυμνασίου ταξίδεψαν νοερά σε όλες τις χώρες της Ευρώπης χρησιμοποιώντας διάφορα εργαλεία Web 2.0. Το ταξίδι ήταν υπέροχο….

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Π. Σωτηρέλη

Πασχαλινά Ήθη και Έθιμα - 2021

Πάσχα 2021, λόγω του εγκλεισμού μας, εξαιτίας του κορονοϊού, οι μαθητές της Β΄ τάξης και της Α΄ τάξης μας ταξίδεψαν νοερά σε διάφορα μέρη της χώρας μας,περιγράφοντας τα πασχαλινά ήθη και τα έθιμα της κάθε περιοχής.

Τμήμα: Β1

Τμήμα: Β3

Τμήμα: Β4

Τμήμα: Α3

Έγινε με το Padlet

Χριστούγεννα στην Ελλάδα και στον κόσμο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης κατά τα εξ' αποστάσεως μαθήματά τους, χρησιμοποιώντας εργαλεία Web 2.0, δημιούργησαν αφίσες με χριστουγεννιάτικα έθιμα, τραγούδια, έργα ζωγραφικής αλλά και ευχές από διάφορα μέρη της Ελλάδας και του κόσμου.